اره نواری ماهی چیست؟

اره نواری ماهی چیست؟

خلاصه مقاله :

اره نواری ماهی یک ماشین پرقدرت است که از تیغه فولادی نواری شکل با دندانه های فلزی پیوسته تشکیل شده که بین دو یا تعداد بیشتری قرقره قرار گرفته است و برای برش ماهی های منجمد بزرگ استفاده میشود.

سرعت و کیفیت از مهمترین معیار های کیفی هر محصولی است و انسان ها همواره بدنبال افزایش کیفیت خدمات و محصولات خود و همچنین انجام کار در کمترین زمان ممکن هستند، حوزه صنعت نیز از این قاعده مستثنی نیست و هروزه شاهد پیدایش ابزار آلات پیشرفته و جدید در این زمینه هستیم. در این مقاله به شرح و تفصیل یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین دستگاه های صنعتی میپردازیم.
دستگاه اره نواری در سال ۱۸۰۸ برای اولین بار در انگلستان مورد بهره برداری قرار گرفت. این دستگاه به دلیل سرعت بخشیدن در کار برش ابتدا در صنایع چوبی و برای تکه تکه کردن الوار ها و سپس در صنایع دیگر برای برش یک جسم به قطعات کوچکتر که انسان توانایی انجام آن را نداشت، ساخته شد.
با گذر زمان و با پیشرفت علم و تکنولوژِی و افزایش جمعیت و نیاز روزافزون به سرعت و راحتی انجام‌ کارها، در ساختار اره نواری تغییراتی ایجاد شد و رفته رفته کاربرد این دستگاه گسترش یافت و به حوزه های دیگری مانند برش فلزات، فولاد، صنعت نساجی و برش محصولات گوشتی و… نیز وارد شد.
در ادامه ضمن تعیین یک تعریف دقیق از اره نواری به معرفی انواع اره نواری، قطعات، کارکرد و… می‌پردازیم.

تعریف اره نواری:

اره نواری یک ماشین پرقدرت است که از تیغه فولادی نواری شکل با دندانه های فلزی پیوسته تشکیل شده که بین دو یا تعداد بیشتری قرقره قرار گرفته است. وظیفه اره نواری برش اجسام و تبدیل آنان به قطعات کوچکتر، در حالتی است که در شرایط عادی امکان برش این قطعات با دست کار ناممکن یا بسیار سختی است. با توجه به کاربرد این دستگاه، انواع مختلفی از اره نواری در صنایع مختلف طراحی و تولیده شده ‌است.

انواع اره نواری:

همانطور که اشاره کردیم این دستگاه در موارد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد و همین موضوع سازندگان این دستگاه را ترغیب به تولید دستگاه هایی با سایز و کارایی مختلف کرده است.
– اره نواری برای فلزبر
– اره نواری برای چوب بر
– اره نواری برای گوشت بر

۱- اره نواری فلز بر

به دنبال وسیله ای هستید که بتواند به کمک آن انواع مختلف فلزات و در ابعاد مختلف را برش دهید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد این دستگاهی است که شما نیاز دارید. این دستگاه مناسب برای انواع فلزات با ضخامت های مختلف است وکاربردهای متنوعی دارد. این دستگاه نیاز به تعمیر و نگهداری خوب و به موقع دارد، ولی در عوض ویژگی های فوق العاده در زمان استفاده دارد که باعث لذت بردن شما به هنگام کار با آن میشود. به عنوان مثال شامل پاک کننده تیغه که نخاله های فلزی حاصل از برش را از تیغه پاک میکند و از برگشت دوباره آنها به محلی برش جلوگیری میکند و دیگر مزیت دستگاه سیستم خنک کننده تیغه است که در تمام مدت کار با دستگاه تیغه ها را خنک و روان نگه میدارد.

۲- اره نواری چوب بر

یک مطلب مهم در مورد این ابزار انتخاب سهولت در استفاده برای متخصصان است. نجاری صنعتی است اره نواری ابتدا در اینجا به کار گرفته شد و قابلیت های انعطاف پذیری اره نواری چوب بر، باور نکردنی است. شما اغلب می توانید آنها را در کارگاه ها پیدا کنید، اما واحدهای بزرگ چوب بری می توانند با آن الوار ها را برش دهند. اگر شما اغلب با چوب کار می کنید، این دستگاه در زمانی که برای کار با چوب صرف میکنید صرفه جویی زیادی میکند.

۳- اره نواری ماهی، گوشت و مرغ

همانطور که از نام آن پیداست، این دستگاه برای کار با انواع مختلف ماهی، گوشت و مواد غذایی دیگر ساخته شده است. در ساخت اکثر این دستگاه ها از فولاد ضد زنگ استفاده شده و آنها میتواند در فرآیند تولید، انواع برش ها را با سرعت و کیفیت بالا انجام دهند. مزیت بزرگ این نوع از دستگاه ها نظافت و نگهداری ساده آنهاست.

علاوه بر دسته بندی های فوق، اره های نواری را بر اساس معیارهای دیگری نیز طبقه بندی میکنند:
اره نواری افقی
اره نوار عمودی

در این مدل دسته‌بندی بیشتر به شکل ظاهری دستگاه توجه شده و اگر دستگاه کشیدگی عمودی داشته باشد به آن اره نواری عمودی و اگر دستگاه به صورت افقی طراحی شده‌ باشد به آن اره نواری افقی می‌گویند.البته تاحدودی نیز شکل دستگاه به محصولی که درآن تکه می‌شود نیز ربط دارد. مثلا دستگاه اره نواری افقی عمدتا برای تبدیل تنه درخت به الوار استفاده می‌شود.برای برش سنگ‌های بزرگ به قطعات کوچکتر از اره نواری افقی و در برش سنگ‌های کوچک از اره نواری افقی استفاده می‌شود.

اره نواری غیرچرب بر
اره نواری چرب بر

در این حالت اره های نواری را بر اساس نوع محصولی که برش داده میدهند دسته بندی میکنند و جنس تیغه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اره نواری غیر چرب بر برای برش محصولاتی مانند سنگ و چوب کاربرد دارد، اره نواری چرب بر نیز برای برش موادغذایی خصوصا موادغذایی پروتئینی گوشتی کاربرد دارد.

اره نواری ماهی

اره نواری برای برش گوشت ، مرغ، ماهی و محصولات پروتئینی همواره یکی از نیاز های بشر بوده و روش های متنوعی را برای این امر مورد استفاده قرار داده است. دستگاه اره نواری ماهی یکی از بهترین ابزار آلات در زمینه صنایع غذایی است که با عملکرد مکانیزه و مدرن، با استفاده از دوران تیغه ها مخصوص، برش محصولات مختلف پروتئینی از جمله گوشت و ماهی را بر عهده دارد، این دستگاه به دلیل سرعت بالا در برش و همچنین دقت کافی در فرایند کار، از محبوبیت بالایی نزد صاحبان مراکز صنعتی برخوردار است. این ابزار در کارخانه ها، کارگاه های مختلف صنعتی، هتل ها، آشپرخانه ها و کشتارگاه ها مورد استفاده قرار میگیرد.
گوشت آبزیان مانند ماهی میزان چربی متفاوتی از گوشت‌های دیگر را داراست.به همین علت درحین برش مقدار زیادی گوشت ماهی تیغه ی اره چرب شده و اره از لبه‌ی پولی خارج می‌شود.اره نواری ماهی با توجه به این مشکل باید به طور خاصی طراحی شود و اره از پولی آن در حین کار به هیچ‌عنوان خارج نشود. این امر باعث افزایش ایمنی درکار شده است و اطمینان خاطر درحین کار با دستگاه به میزان زیادی افزایش پیدا میکند.
اره نواری ماهی طوری طراحی شده است که قابلیت برش گوشت به نوارهای نسبتا باریک را فراهم می‌کند و از آن برای برش ماهی در تهیه‌ی مواد اولیه‌ی تن ماهی استفاده می‌شود.

انواع اره نواری ماهی:

۱- اره نواری مدل رومیزی:

این دستگاه کوچک ترین و کم حجم ترین گروه از دستگاه های زیرمجموعه اره نواری محسوب میشود. این دستگاه با توجه به حجم بسیار کم آن باعث شده تا قابلیت نصب و نگهداری در اکثر میزها و پیشخوان ها را داشته باشد و حتی میتوان آ ن را در سوپرمارکت ها یا فروشگاه های پروتئینی، آشپرخانه ها، قصابی ها و… بکار برد .

۲- اره نواری مدل پایه دار:

اره نواری پایه دار معمولا از گروه قبلی قوی تر هستند و قاعدتا فضای بیشتری نیز اشغال میکنند، این دستگاه در زمان کمتری نسبت به مدل رومیزی عمل میکند و فرایند کار را سرعت میبخشد. اره گوشت بر پایه دار معمولا در هتل ها، آَشپزخانه ها بزرگ، رستوران های بزرگ و . . . استفاده میشود.

۳- اره نواری مدل صنعتی:

این اره قوی ترین و پربازده ترین دستگاه در میان هم رده های خود است و همانطور که از اسم آن پیداست کاربری صنعتی دارد و بیشتر در مراکز صنعتی، کشتارگاه ها، شرکت های بسته بندی و . . . مورد استفاده قرار میگیرد. موتور این دستگاه قدرت بسیار بالایی دارد و میتواند در زمان کوتاه حجم زیادی از محصولات پروتئینی گوشت و ماهی را برش بزند، علاوه بر این دارای طول عمر نسبتا بالایی است و میتوان سال ها از خدماتش استفاده کرد.

مزایای استفاده از اره نواری ماهی:

برش گوشت و ماهی در ابعاد مختلف : در کارخانه تولید تن ماهی، کارخانه های تولید مواد پروتئینی و مراکزی که به صورت مستقیم با گوشت سر و کار دارند برش قطعات بزرگ گوشت و ماهی در اندازه های دلخواه کار دشواری است که این مشکل به کمک دستگاه اره نواری برطرف میگردد.

سرعت بالا در ارائه خدمات و انجام کار : دستگاه اره نواری به دلیل داشتن تیغه ‌های بسیار تیز که با سرعت بالا در حال گردش می باشند میتواند با سرعت زیاد گوشت و ماهی های یخ‌ زده و استخوان دار را به راحتی برش بزند.

استفاده بسیار ساده : با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از امکانات بسیار در اره نواری های جدید کار با آنها بسیارساده شده و نیازی به تخصص و یا مهارت خاصی ندارد.

برش های یکنواخت و منظم:  از مزیت‌های دیگر این دستگاه می‌توان به توانایی برش یکنواخت و صاف قطعات گوشت و ماهی اشاره کرد.

دقت در برش و جلوگیری از هدررفت محصول: در برش صنعتی گوشت و ماهی همیشه به دلیل خطاهای انسانی مقدار زیادی از محصول به هدر میرفته که این مشکل در اره نواری های مدرن برطرف گردیده.

قابلیت تعویض تیغه های دستگاه : تیغه های نواری شکل اره های نواری در بازار موجود است و به سادگی قابل تعویض میباشد.

قابلیت نظافت و سرویس آسان: تمامی قطعات این دستگاه قابلیت جداسازی و تبدیل به قطعات تشکیل دهنده آن را دارند به‌همین علت شستشوی راحت و بی‌دردسر این دستگاه نیز یکی از مزیت های غیرقابل چشم ‌پوشی آن به شمار می‌رود.

امنیت مناسب حین کار با دستگاه: استفاده از اره یا تیغ‌های فلزی دستی درهنگام برش خطر به وقوع پیوستن حوادث مانند بریدن دست یا اعضای درگیر درهنگام عملیات برش را نیز به‌دنبال دارد که در اره نواری با تعبیه دکمه توقف این مشکل برطرف شده است.

تیغه اره نواری:

یکی از مهمترین قسمت های این دستگاه تیغه هاست که به کمک دوران فلکه ها امر برش را انجام میدهد، در ابتدای ظهور، تیغه ی این ابزار از یک نوع فلز ساخته میشد که عمر و کارایی کمتری در مقایسه با تیغه های حال حاضر داشت، بعد از تحقیقات و ترکیب فلزات مختلف تیغه ها از نظر کیفیت و عمر بهبود یافتند، این تیغه ها بصورت تک فلزی و دو فلزی عرضه میشوند که علاوه بر سختی دارای انعطاف کافی برای برش هستند. تیغه های گروه اول یا همان تک فلزی ها مناسب فعالیت های برش محصولات با درجه سختی پایین است موادی مثل : چوب، گوشت، ماهی و . . . تیغه ها دسته دوم مربوط به برش فلزات و مواد سخت است که معمولا در دستگاه های برش فولاد مورد استفاده قرار میگیرد و در دستگاه اره نواری برش گوشت کاربردی ندارد.

انواع تیغه اره نواری:

تیغه اره نواری از لحاظ کیفیت ، جنس به کار رفته ، ضخامت و عرض آن و نوع و شکل دندانه ها به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند که هرکدام از آنها کارایی منحصر به فرد خود را دارند، انتخاب صحیح نوع تیغه نقش بسیار مهمی در افزایش رانددمان برش و افزایش بهره وری اقتصادی را ایفا میکند. که در ذیل چند نمونه از تیغه ها و کاربرد هایشان در برش قطعات را آورده ایم.

تیغه اره نواری با پوشش الماس : مناسب برای برش انواع شیشه و سرامیک ، گرافیت

تیغه اره نواری کربن استیل : مناسب برای برش انواع لوله ، چوب ، پروفیل با جداره نازک اهنی و غیر اهنی

تیغه اره نواری بی متال با دندانه های تنگشتن : مناسب برای برای برش انواع شمس های الومینیومی

تیغه اره نواری استیل : مناسب برای برش گوشت های منجمد و استخوان دار

تیغه اره نواری فولادی : مناسب برای چوب بری

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.