اره نواری، قوانین و ابزارهای لازم برای استفاده ایمن از آن

اره نواری، قوانین و ابزارهای لازم برای استفاده ایمن از آن

خلاصه مقاله :

هر ابزار مکانیکی که دارای لبه های تیز باشد و از موتور های الکتریکی برای حرکت استفاده میکند، همواره دارای […]

هر ابزار مکانیکی که دارای لبه های تیز باشد و از موتور های الکتریکی برای حرکت استفاده میکند، همواره دارای خطر و خطرات خاص برای کارگران با هر سطح مهارت است.

در حالی که اره نواری برای کارگران وسیله جدید و تازه ای نیست ، با این حال همه آنها از قوانین و ابزارهایی که به آنها در افزایش امنیت به هنگام کار کمک میکنند آگاه نیستند. اگر در مورد اره نواری یا مطالب ایمنی مربوط به آن کنجکاو هستید یا سعی در استفاده ایمن از این دستگاه را دارید، این مقاله برای شما مناسب است زیرا در این مقاله در مورد قوانین ، تجهیزات ، پیش نیازها و موارد دیگر صحبت خواهیم کرد.

اره نواری و کاربردهایی آن

این دستگاه یکی از ابزارهای پر کاربرد در برش چوب،گوشت می باشد که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. نجار می تواند طرح های دقیقی را با این دستگاه برش دهد. می توان به راحتی ساختار یک اره نواری کلاسیک را تجسم کنید. این دستگاه دارای تیغه ای بلند است و ساختار این تیغه شبیه به یک چرخ است. از آنجا که این دستگاه به طور مداوم در حال چرخش است، شما متوانید در ذهن خود تصویری از یک نوار کاست متحرک داشته باشید.

این اره برای ایجاد برشهای پیچیده و دقیق استفاده می شود. اره نواری برای نجاری چوب ​​بسیار سودمند بوده و استفاده و کابردهای گوناگونی دارد، چون بهروری استفاده از آن بالاست و میتوان با آن برش های پیچیده ای را بر روی چوب ایجاد کرد.همچنین با استفاده از اره نواری گوشت میتوان برش گوشت مرغ و ماهی را با بالاترین سرعت و با کمترین زمان و ضایعات ممکن انجام دهد، همچنین از این دستگاه در برش فلز نیز استفاده می شود.

به طور کلی میتوان از اره نواری در، نجاری ، برش گوشت ، فروشگاه ها، مغازه های، صنعت نور ، مسکن و موارد دیگر استفاده کرد. شما می توانید اره های نواری با اندازه متوسط ​​و کوچک را در صنایع سبک و مسکونی پیدا کنید، که از آنها برای برش پلاستیک ، فلز و چوب استفاده می شوند. مدل های قابل حمل بیشتر توسط نجاران و کارگران مورد استفاده قرار می گیرد ، که مجبورند به شهر دیگری سفر کنند یا از جایی به جای دیگر حرکت کنند. حتی الوارهای چوب را با استفاده از اره های نواری برش میدهند. به طور خلاصه، اره های نواری دستگاه های بسیار مفید و پرکاربردی هستند.

اره نواری

مروری بر خطرات کار با اره نواری

هنگامی که در محیط کارخانه، خانه، فروشگاه کار می کنید، ممکن است حواس و توجه شما به افرادی که در نزدیک شما هستند پرت شود، فرد یا افرادی در زمان کار شما با دستگاه نام شما را صدا کنند، به جای دیگر نگاه کنید و اتفاقی که نباید بیفتد به وقوع می پیوندد.

خطر عمده تماس با تیغه است. دندان های تیز باعث برش پوست شما می شوند و اتفاق بدتری نیز می تواند به وقوع بپیوندد. بگذارید بگوییم که کارگر قادر به متمرکز کردن حواس خود نیست و شروع به نگاه کردن به اطراف در هنگام کار با دستگاه میکند. ممکن است که دست او با تیغه تیز در تماس قرار بگیرد. این موضوع میتواند به سادگی باعث قطع عضو او شود.

تهدید دوم گرد و غبار و قطعات خرد شده حاصل از برش تیغ است. هنگام قطع چوب، گوشت یا فلز، قطعات ریز حاصل از برش به اطراف پرواز می کند و می تواند به چشم شما وارد شود. اگر آن قطعات ریز به داخل چشمان شما وارد شود چه میشود؟ از آنجا که چشم ها لطیف ترین قسمت بدن ماست ، می تواند برای یک عمر آسیب ببیند.

همچنین قطعات ریز می تواند باعث بیماری و مشکلات تنفسی شود. هدف ما ترساندن شما نیست بلکه شما را آماده می کنیم. به عنوان یک کارگر آگاه ، باید روی اجتناب از این سوءاستفاده ها تمرکز کنید. بیماری های مختلف تنفسی مانند سرطان ریه ، مشکلات تنفسی و حتی عفونت های چشم شایع است. این اتفاق می افتد زیرا مردم اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از این مسائل را انجام نمی دهند.

این مطلب را نیز بخوانید:
اره نواری ماهی چیست؟

راهنمای خرید اره نواری ماهی

امنیت در اره نواری

حوادث خطرناکی در شرف وقوع هستند! چه کاری می توانی انجام داد؟ شما می توانید یک کارگر مسئول ، خردمند و محتاط باشید. بریدگی ، قطع عضو ، ورود قطعات و ضایعات حاصل از برش به داخل چشم شما یا ایجاد مشکلات تنفسی قابل اجتناب است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که موارد اصلی ایمنی در کار با اره نواری را دنبال کنید.

در مرحله اول اطمینان حاصل کنید که از دستکش های مناسب استفاده کرده و از چشمان خود محافظت می کنید. این تجهیزات اصلی ایمنی به هنگام کار با اره نواری است که باید داشته باشید. این باعث می شود چشمان شما از قطعات و ضایعات حاصل از برش محافظت شود. همچنین ، این امکان وجود دارد که قطعات و ضایعات حاصل از برش وارد بینی شما شود. برخی از افراد به گرد و غبار حساسیت دارند و در این حالت ممکن است بخواهید از ماسک نیز استفاده کنید.

برای رهایی و مصون ماندن از جراحت های عمیق ، باید بسیار مراقب باشید. به طور کلی ، باید به یاد داشته باشید که انگشتان دست شما باید ۳ اینچ از تیغ فاصله داشته باشند. علاوه بر این ، کارگر باید از عدم پوشیدن لباس ناسازگار یا شل اطمینان حاصل کند ، زیرا این مسئله می تواند علت حوادث باشد.

برخی از معیارهای اساسی ایمنی ، ابزارها و وسایل جانبی وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید. بگذارید نگاهی گذرا به این پیش نیازها بیندازیم.

۱- استانداردهای ایمنی ، ابزار و لباس

با رعایت استانداردهای مقدماتی ایمنی ، تجهیزات، ابزار و وسایل جانبی به شما امکان می دهد از بروز حوادث احتمالی تا جای ممکن اجتناب کنید.

اولا ، باید از پوشیدن وسایل زیر که شامل:دستکش ، شلوار بلند ، پیراهن متناسب ،چکمه ، محافظ پا ، کلاه ایمنی و عینک اطمینان حاصل کنید. عینک های محافظ چشم ضروری است و باید اطمینان حاصل کنید که لباس نامناسبی در ساعات کار پوشیده نشود. لباس نا مناسب ممکن است در اره گیر کرده و یک حادثه غیر قابل جبران اتفاق بیفتد.

سوم ، برای ازخارج کردن قطعات گیر کرده در دستگاه از ابزارهایی مانند چوب فشرده استفاده کنید. هرگز از دست خود استفاده نکنید زیرا این امر می تواند منجر به صدمات جدی یا از بین رفتن انگشت شود.شما باید در استفاده از دستگاه مراقب باشید. تیغه تیز است و حوادث جدی و کشنده باشد!

۲- قبل از شروع کار با اره نواری

چگونه می توان از یک اره نواری به صورت ایمن استفاده کرد؟ قبل از شروع استفاده از تجهیزات، حتماً این نکات را رعایت بفرمایید.

اولین و نکته مهم تر این است که برای برش هایی که میخواهید ایجاد کنید برنامه ریزی کنید. علامت گذاری محل برش ها کار عاقلانه ای است! ای کار به شما در صرفه جویی در وقت و کاهش حواس پرتی کمک میکند.

لباسی بپوشید که اندازه شما باشد و پوشیدن لباس هایی که برای شما اندازه نیست در زمان کار خودداری کنید.

هنگام کار جواهرات و لوزام تزئینی را از خود جدا کنید و در صورت دارای بودن موهای بلند آنها را گره بزنید.

باید همیشه عینک ایمنی را به چشم داشته باشید. قبل از شروع به کار اطمینان حاصل کنید که عینک ایمنی خود را به چشم زده باشید.

حواس پرتی بزرگترین خطر در هنگام کار با دستگاه است! شما باید به اعضای یا کارگران خود همواره تذکر دهید که در هنگام کار با دستگاه تمام تمرکز خود را معطوف به کار کنند.

۳- هنگام کار با دستگاه

وقتی از اره نواری استفاده می کنید ، بهتر است از قوانین مشخصی پیروی کنید.

صبر کنید تا اره باند قبل از ایجاد برش به حداکثر سرعت برسد

انگشتان خود را سه اینچ از تیغ دور نگه دارید.

هنگامی که از دستگاه استفاده نمی کنید ، دستان خود را در کنار میز نگه دارید. از تماس نزدیک خودداری کنید.

اجازه ندهید در هنگام کار اطرافیانتان حواس شما را پرت کنند. شما می توانید در این مورد به صورت قاطع به آنها تذکر بدهید.

وقتی اره باند روشن است ، سعی نکنید تراشه ها یا قطعات بریده شده را که در نزدیکی تیغه یا زیر تیغه هستند را بردارید.

اگر می خواهید تغییرات تنظیماتی انجام دهید ، اره باند را خاموش کنید و بگذارید قبل از انجام هر کاری کاملاً متوقف شود.

۴- بعد از کار با دستگاه

رعایت ایمنی اره نواری ضروری است و نیاز به ضریب هوشی بالا یا مهارت های خاص ندارد. شما فقط باید قوانین پایه حفاظتی اره نواری را بدانید.

پس از پایان کار با اره نواری ، باید این قوانین ساده را رعایت کنید.

اره نواری را خاموش کنید و در محل باشید تا زمانی که کاملاً متوقف شود.

پس از خاموش شدن ، از اره استفاده نکنید.

بعد از اتمام کار، ایستگاه خود و محل اطراف اره نواری را تمیز کنید. ضایعات و تراشه های چوب را بردارید.

امیدواریم که این پست به شما در رعایت نکات ایمنی کار با اره نواری کمک کند و از ابزار ها و سایر پیش نیازها مطلع شده باشید. در آخر، سعی کنید که محل کار و خود دستگاه در قبل و بعد از کار تمیز نگاه دارید، و از شلوغی محل کار خودداری کنید.

در حین کار کردن با ماشین ایمنی را رعایت کنید و از تمام نکاتی که به آنها اشاره کرده ایم پیروی کنید. به عنوان یک کارگر، همیشه به خاطر داشته باشید که زندگی و هر قسمت از بدن شما از هرچیزی با ارزش تر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.