۹ نکته برای انتخاب تیغه اره نواری مناسب

۹ نکته برای انتخاب تیغه اره نواری مناسب

خلاصه مقاله :

اره نواری به دلیل تطبیق پذیری و دقت بسیار خوبی که دارد برای فعالیت های مختلفی استفاده میشود و تقریباً […]

اره نواری به دلیل تطبیق پذیری و دقت بسیار خوبی که دارد برای فعالیت های مختلفی استفاده میشود و تقریباً می توان آن را در هر مغازه و کارگاهی یافت. با این حال مفید بودن و کارآیی آن به تیغه بستگی دارد. اگر تیغه را اشتباه انتخاب کنید، دندانه های آن می توانند سریعتر کند شده یا به آنچه قصد برش آن را دارید آسیب رسانده یا شکسته شوند.

اره-نواری

انتخاب تیغه مناسب برای برنامه شما دشوار نیست؛ تنها کاری که باید انجام دهید این است که شکل دندانه ، عرض تیغه و تعداد دندانه در هر اینچ را با دقت در نظر گرفته و درک کنید.

۱- عملکرد،دوام و هزینه تیغه اره نواری را بررسی کنید

انتخاب تیغه صحیح برای برآوردن ملزومات و برنامه های انجام برش بسیار مهم است.عملکرد، ماندگاری،پایداری و هزینه همه فاکتورهای مهمی در تصمیم گیری در مورد اینکه کدام تیغه اره مناسب برای تمام برنامه های مختلف شما هستند.

بدست آوردن کمترین هزینه در هر برش، ضمن انجام مقداری مناسبی از برش مورد نیاز، راه حل بهینه برای اطمینان از ادامه بهره وری و سودآوری است. فکر کردن در مورد این عوامل اولین قدم در انتخاب تیغه هایی است که تولید و هزینه انجام برش را بهینه می کند.

به دلیل اینکه هیچ تیغه ای تنها نمی تواند تمام نیاز های کاری را برآورده کند، شما باید تصمیم بگیرید که میخواهید برای هر نوع برش مورد نیاز تیغه اره ای مخصوص را انتخاب کنید و تیغه اره نواری را بعد از کاربردهای مختلف تغییر دهید، و یا تیغه اره ای نواری را انتخاب کنید که بتوانید برای کاربرد ها و برنامه های کاری مختلف از آن استفاده کنید که آخرین گزینه رایج ترین گزینه است.

۲- از تیغه اره نواری به درستی استفاده کنید

انتخاب تیغه درست فقط اولین قدم در تصمیم گیری است. استفاده از تیغه مناسب برای هر نوع برش که انجام می دهید برای طولانی تر شدن عمر عملیاتی تیغه بسیار مهم است. درک چگونگی ایستادن تیغه در برابر برش انواع برش،گام بعدی برای اطمینان از بهره‌وری بهتر است.

۳- ضربات وارده بر تیغه را زیر نظر داشته باشید

هنگامی که تیغه ها یک ناحیه بزرگ و پیوسته را برش میدهند ، فشار بر روی دندانه ها پس از ضربه اولیه از نظر شدت و جهت سازگار میشود. دندانها در تمام طول برش حرکت می کنند و بصورت مداوم با محل برش در تماس هستند. از آنجایی که پس از تماس اولیه، هیچ شوک و ضربه اضافی دیگری به تیغه وارد نمی شود، هنگام برش دادن، استرس بیش از حدی بر روی دندانه ها ایجاد نمیشود. ماندگاری تیغه و عملکرد مداوم در این نوع کاربردها بر اساس مقاومت در برابر سایش تیغه است که تا حد زیادی به سختی و هندسه دندان و یا زاویه چنگک بستگی دارد.

برای برش مواد سخت مانند فولاد دندانهای تیغه اره ای از جهات مختلف تحت تأثیر نیروهای مختلف قرار می گیرند. به عنوان مثال ، هنگام بریدن یک قطعه از فولاد لوله ای ، تیغه باید دو دیواره از لوله را هم زمان برش دهد، در نتیجه باعث فشار مخرب بر تیغه در جایی که دندان در یک حرکت رو به جلو در حال حرکت هستند میشود که با سرعت تیغه و هم با فشار به سمت پایین که به تیغه وارد میشود رابطه دارد. شوک ها و فشار های مشابه هنگام برش اشکال دیگر مانند زاویه ها، کانال ها رخ می دهد.

در مورد مواد جامد یا شکل های مختلف مواد برای برش ، تعداد ضربات در هر عبور تیغه بطور قابل توجهی افزایش می یابد. تکرار این ضربات و فشارهایی که با برش فلز سنگین ایجاد می شود باعث ترک خوردگی دندان ها می شود.

مهمترین دلیل خرابی تیغه های اره نواری استفاده بیش از حد از آن نیست بلکه شوك ها مكرر یا ضربه به تیغه است.

غیرممکن است که یک تیغه برای هر هدف به خوبی بتواند کار کند. آنچه شما باید تعیین کنید این است که چه تیغه اره نواری به اندازه کافی با دوام است و در عین حال برش را به سرعت، صاف و بدون نیاز به انجام عملیات برای رفع عیب برش انجام میدهد

این مطلب را نیز بخوانید:

درباره نگهداری اره نواری ماهی چه میدانید؟

راهنمای خرید اره نواری ماهی

۴- به خصوصیات تیغه اره نواری توجه کنید

ابزار مطلوب لزوما ارزانترین یا گرانترین نیستند ، بلکه ابزاری است که با دقت انتخاب شده است تا کار را به سرعت ، کارآمد و اقتصادی انجام دهد. یک ابزار برش برای تولید قطعات با کیفیت خوب از لحاظ اقتصادی باید دارای مشخصات زیر باشد:

سختی: سختی و قدرت ابزار برش باید در دماهای بالا حفظ شود.

سفتی: برای جلوگیری از ترک خوردگی یا شکستگی لازم است.

مقاومت در برابر سایش: دارا بودن عمر قابل قبول ابزار قبل از نیاز به جایگزینی.

۵- از ویژگی های تیغه اره نواری مطلع شوید

همچنین خصوصیات تیغه باید بر اساس نوع برشی که انجام می شود انتخاب شود. عرض تیغه که از نوک دندانه ها تا لبه پشتی بدنه تیغه اندازه گیری می شود ، عامل مهمی است.

از عریض ترین تیغه ای که دستگاه شما قابلیت دارد استفاده کنید ، بجز هنگام برش حد فاصل ها شیب دندانه ، زاویه ای که توسط دندانه ها ایجاد می شود و یک خط عمود بر پشت تیغه است ، باید بر اساس مواد و اشکالی که باید برش داده شوند، انتخاب شود. زاویه و شیب مثبت کجی دندانه ها را افزایش می دهد و برای مواد جامد ضخیم و لوله های دیواره سنگین مناسب ترین است. شیب مستقیم یا کمتر دندانه ها بیشتر برای برش های سطحی و مواد با سختی کمتر مناسب است.

۶- به نوع دندانه ها توجه داشته باشید

دندانه های اره نواری به اشکال مختلف موجود است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

تیغه با دندانه معمولی

این نوع دندانه ها صاف و دارای شکاف های عمیق است که تراشه ها را بیرون می آورد. این دستگاه برای برش فلزات عمومی استفاده می شود.

تیغه معمولی اره نواری

تیغه با دندانه قلاب دار

این نوع دارای شکاف های عمیق و دندانه های با فضای وسیع و زاویه برش ۱۰ درجه ای است که برای حفر کردن و بریدگی مناسب هستند ، از  آنجایی که شکاف ها  تراشه ها را خم و نا مرتب می کنند این نوع برای برش انواع گوشت، استخوان، مواد غیر آهنی ، نا فلزات مناسب است.تیغه قلاب دار اره نواری

تیغه با دندانه پرشی

شبیه به دندانه قلاب دار است، اما مشخصه مهم آن یک دندانه ۹۰ درجه صاف و یک گوشه تیز در محل اتصال دندانه ها و شکاف ها برای خرد کردن تراشه ها می باشد ، این نوع برای برش پلاستیک و چوب مناسب ترین است.

تیغه پرشی اره نواری

۷- مقدار فاصله بین دندانه را بدانید

Pitch فاصله ای بین نوک یک دندانه تا دیگری است. برش بخش های نازک نیاز به pitch بهتر (دندانه های بیشتر) دارد ، و بخش های درشت تر نیاز به pitch زبر (دندانه های کمتری) دارند.در کل دو نوع تیغه از نظر pitch وجود دارد:      فاصله ثابت و فاصله متغییر

فاصله ی نوک یک دندانه تا نوک دیگر،عمق شکاف ها و قسمت برون ریز تراشه ها در تمام طول آن یکنواخت و یکسان است. به طور کلی این تیغه برای هر منظوری قابل استفاده است.

تیغه ای با فاصله متغییر از اندازه های مختلف دندانه و عمق شکاف برای کاهش صدا و لرزش هنگام برش درسازه ها ، لوله و مواد جامد استفاده میشود. پایین ترین / بالاترین میزان pitch سطح تیغه با دو عدد به شرح زیر مشخص می شود: به عنوان مثال مثال ۱۰/۱۴

تیغه با دندانه متغییر اره نواری

۸- از ریزش دندانه خودداری کنید

یکی از مشکلات شایع در اره نواری، کشیدن و افتادن دندانه های از تیغه است ریزش دندانه در اثر برخورد های مکرر با اجسام سخت ایجاد می شود.

۹- از متغیرهای دیگر آگاه باشید

علاوه بر خود تیغه اره نواری ، باید عوامل دیگری نیز باید در هنگام انتخاب اره نواری در نظر گرفته شود. زیرا همیشه نگهداری و مراقبت درست از تجهیزات و بدون لرزش بودن آنها بقای آنها را تضمین و عمر تیغه را طولانی می‌کند. الگوی پوشش تیغه ممکن است نشان این باشد که چرخ دنده موتور اره نیاز به تنظیم دارد و یا قسمت راهنما دستگاه فرسوده و در حال ایجاد مشکل هستند.

مهارت اپراتور مانند هر شغلی ، شناخت تجهیزات خود و درک عملکرد و فرآیندها و همچنین امکان عیب یابی یا دریافت خدمات در هنگام خرابی تجهیزات، برای موفقیت و کاهش هزینه بسیار مهم است. آموزش صحیح و داشتن منابع صحیح نیز از عوامل مؤثر دیگر در بهبود عملکرد میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.